Damnica (niem. Hebrondamnitz, Kashubian Damnica) - wieś w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie słupskim, w gminie Słupski. Wioska jest siedzibą homonimicznej społeczności wiejskiej.

Hebrondamnitz, dawniej zwany tylko Damnitz, otrzymał swoją nazwę - odróżniając ją od 20 mil dalej na południe (Raths-) Damnitz (obecnie polska Dębnica Kaszubska) - po pułkowniku Danielu Hepburn. Kiedy prześladowano zwolenników królowej Marii Stuart, szkocki szlachcic Alexander Hepburn uciekł do Stargardu na Pomorzu. Jego syn Daniel, urodzony w Stargardzie w dniu 16 października 1584 r., Był cesarskim pułkownikiem w wojnie trzydziestoletniej i nabył majątek Damnitz w 1617 r. Wspaniałe wieko jego trumny z napisem jego życiorysów znaleziono w 1925 r. W pracach drenażowych na łąkach koło Sageritz (Zagórzyca).

Po historycznej formie wsi, Hebrondamnitz jest wioską gazową. W 1407 r. Pribe i Woldach Kuseke zostali wezwani do Lüthen Damnitz. W 1469 roku książę Erich II z Pomorza powierzył braciom Klausowi i Lorenzowi von Stojentinowi kilka wiosek, w tym Damnitz. W 1485 i 1585 roku był własnością Schwave.

W XVIII wieku majątek przeszedł w posiadanie rodziny Hainskich. Generał porucznik Johann von Hainsky przekazał towar do Siegmunda von Hainskyego 13 lipca 1725 roku. Jego dziedziczka Henriette Dorothea Hainsky poślubiła szlachcica Oberamtmanna Johanna Christopha von Thiele, a po jego śmierci w 1756 r. W swoim drugim małżeństwie Friedrich Bogisław von Puttkamer, zarządca powiatu Stolp. Posiadłość pozostawała w rodzinie Puttkamer aż do XIX wieku.

W 1764 r. W Hebrondamnitz znajdował się Vorwerk, młyn wodny, sześciu rolników, czterech pół rolników, trzech Kossätenów, kowala i nauczyciela oraz w sumie 24 gospodarstwa domowe.

W 1835 r. Majątek uzyskał pułkownik Heinrich Karl Philip Dam Damnitz. Ostatnimi właścicielami byli Richard von Blankensee (1884), Freiherr Karl von Gamp-Massaunen (1910), Klara Dame z Gamp-Massaunen (1924) i Karl Armster-Gamp (1938).

Przed 1945 r. Hebrondamnitz utworzył własną dzielnicę w okręgu Stolp na Pomorzu Pomorskim. Miejsce to było siedzibą urzędu stanu cywilnego i żandarmerii. Areał Sądu Rejonowego był Stolp. Powierzchnia komunalna wynosiła 1544 hektarów. Do 1945 r. Na terenie gminy istniało łącznie sześć rezydencji:

Abbau Hebrondamnitz

Bahnhof Hebrondamnitz

Chausseehaus

Damnitzhof

Hebrondamnitz

Mühle Hebrondamnitz